  • X24-009WNI
X24-009WNI
advertisement
Manufacturer No:
X24-009WNI
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-X24-009WNI
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
X24-009WNI Overview
As far as RF Transceiver' mounting is concerned, Surface Mount is adopted.Using the Bulk package, this RF Transceiver module optimizes the performance of the RF Transceiver module 12v.-40°C~85°C should be the operating temperature when Transceiver is operating.This RF Transceiver Module, belonging to the XStream? family.RF Transceiver can supply voltages up to 5V.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.Surface Mount mounted, this Transceiver is widely used in many applications.
X24-009WNI Features
Surface Mount
Bulk package
5V volts
X24-009WNI Applications
There are a lot of Digi X24-009WNI RF Transceiver Modules applications.
  • Digital Remote
  • Consumer Electronics
  • Wireless Price Tags
  • Switch
  • Location and Asset Tracking
  • Internet Radio
  • LoT applications
  • Secure Payment
  • Industrial and Data Logger
  • Home and Security
Step5Bar-code shipping tag
X24-009WNI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Weight
    23.999998g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2004
  • Series
    XStream™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Supply
    5V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Max Output Current
    150mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    Serial, UART
  • Data Rate
    9.4kbps
  • Power - Output
    17dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Antenna Type
    Integrated, Wire Antenna
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    80mA