  • X60008CIS8-25T1
X60008CIS8-25T1
advertisement
Manufacturer No:
X60008CIS8-25T1
HK JDW NO:
391-X60008CIS8-25T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X60008CIS8-25T1
Description:
IC VREF SERIES 2.5V 8SO
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
X60008CIS8-25T1
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    5 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Number of Outputs
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    2.5V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    6.5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Number of Channels
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Analog IC - Other Type
    THREE TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    10mA
  • Quiescent Current
    800nA
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Reference Type
    Series
  • Length
    4.9022mm