  • X9015US8-2.7T1
X9015US8-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9015US8-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9015US8-2.7T1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9015US8-2.7T1
Description:
X9015 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9015US8-2.7T1 Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 32 taps.The mounting direction should be Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.There is a temperature range of 0°C~70°C for this digital potentiometer.50kOhm can limit the flow.Pentometer belongs to the family X9015.
X9015US8-2.7T1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9015US8-2.7T1 Applications
  • Optic fiber network
  • Programmable voltage regulator
  • Testing equipment
  • Motor control
  • Industrial control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Household appliances
  • Used as variable resistor
  • Power supply
  • Speakers
Step5Bar-code shipping tag
X9015US8-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Supplier Device Package
    8-SOIC
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9015
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    32
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C