  • X9118TV14-2.7
X9118TV14-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9118TV14-2.7
HK JDW NO:
668-X9118TV14-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9118TV14-2.7
Description:
X9118 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9118TV14-2.7 Overview
The package contains 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.In this pentometer, there are 1024 taps to prevent overcurrent.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.You can limit the flow by using 100kOhm.The X9118 family contains pentometer.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.
X9118TV14-2.7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9118TV14-2.7 Applications
  • Programmable low pass filter
  • Stereo
  • Power supply
  • Testing equipment
  • Wheatstone bridges
  • Automatic gain control
  • Industrial control circuits
  • Bias adjustment circuits
  • Adjust VCOM settings
  • Cell phone
Step5Bar-code shipping tag
X9118TV14-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9118
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    1024
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C