  • X9119TV14Z
X9119TV14Z
advertisement
Manufacturer No:
X9119TV14Z
HK JDW NO:
668-X9119TV14Z
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9119TV14Z
Description:
14 Terminations5V 14 Pin X9119 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9119TV14Z Overview
This file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.The digital analogic is secured using this package Tube.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 1024 taps are provided.It is designed 14 terminations.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.For its performance, it uses 5V.On the digi devices, you can see the 14 pins.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 5V.Digital potentiometers have a temperature range of 0°C~70°C.The flow can be limited by 100kOhm.In the X9119 family, pentometer belongs.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.A maximum supply current of 3mA was set.
X9119TV14Z Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9119TV14Z Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9119TV14Z Digital Potentiometers applications.
  • Programmable low pass filter
  • Analogue circuit
  • Stereo
  • Power meter
  • Programmable power supplies
  • Modern office equipment
  • DC/DC conversion circuit
  • Programmable I to V converter
  • Sensor trimming instrumentation
  • Communication device
Step5Bar-code shipping tag
X9119TV14Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    X9119
  • Pin Count
    14
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Current-Max
    3mA
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    1024
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    4.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm