  • X9251US24IZ-2.7
X9251US24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9251US24IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9251US24IZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9251US24IZ-2.7 Overview
A package containing it contains SOIC.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Bulk package.There are 256 positions in pentometer.The terminations are 24.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 50000Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.The digi devices shows pins 24.It is possible to limit the flow with 50kOhm.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.When the potentiometer is supplied with 5V voltage, it conducts.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.Digital Potentiometers is the family of the pentometer.Voltages up to 5.5V can be supplied to it.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 2.7V can be used.In order to perform at its best, the supply current needs to be operated at 400μA.With a frequency of 2MHz, it maintains high accuracy.
X9251US24IZ-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9251US24IZ-2.7 Applications
  • Analogue circuit
  • Refrigerator
  • Programmable I to V converter
  • Programmable voltage regulator
  • Voltage control
  • Healthcare Products
  • Medical equipment
  • Contrast control of monitors
  • Adjusting the LCD Display
  • Communication device
Step5Bar-code shipping tag
X9251US24IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm