  • X9251US24T1
X9251US24T1
advertisement
Manufacturer No:
X9251US24T1
HK JDW NO:
391-X9251US24T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9251US24T1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9251US24T1 Overview
A package containing it contains SOIC.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.The digital potentiometer embeds 4 circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.Positions are 256.It is designed 24 terminations.The following programmable potentiometer includes 4 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.A 24 pin can be seen in the digi devices.It is possible to limit the flow with 50kOhm.The mount is Surface Mount.It can be classified as a DIGITAL POTENTIOMETER converter.Voltage can be delivered at 5V.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.It has the following additional features: NONVOLATILE DATA REGISTERSDigital Potentiometers family pentometer are used.Despite its 2MHz frequency, it can maintain high accuracy.
X9251US24T1 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9251US24T1 Applications
  • Brightness of monitors
  • Programmable power supplies
  • Noise-free volume controller
  • Automated caliberation
  • PC
  • Calibration instrumentation
  • Contrast control of monitors
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Matching Linear Impedance
  • Adjustable gain amplifiers
Step5Bar-code shipping tag
X9251US24T1
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE DATA REGISTERS
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm