  • X9252WV24I-2.7
X9252WV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9252WV24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9252WV24I-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9252WV24I-2.7
Description:
X9252 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C, Up/Down (U/D, CS)
Purchasing and Inquiry
X9252WV24I-2.7 Overview
The package contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) files.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.The way to mount is Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.X9252 family member.This digital variable resistor can be used to find Selectable Address.
X9252WV24I-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9252WV24I-2.7 Applications
  • Automatic gain control
  • Programmable power supplies
  • Voltage control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Optic fiber network
  • Healthcare Products
  • Calibration instrumentation
  • Adjusting the LCD Display
  • Sensor auto referencing circuits
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
X9252WV24I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9252
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C, Up/Down (U/D, CS)
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    50
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C