  • X9258US24I-2.7T1
X9258US24I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9258US24I-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9258US24I-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9258US24I-2.7T1 Overview
The package contains SOIC files.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.During overcurrent, this pentometer features 256 taps.Positions are 256.This termination is designed for 24.In this programmable potentiometer, you will find 4 functions.According to the diagram, the speed potentiometers's total resistance is 100000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.24 pins can be seen in The digi devices.50kOhm can limit the flow.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.24 pins are present on this potentiameter.There is a voltage delivery capability of 3/5V.It is best to have the maximum setting 85°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe frequency 400kHz maintains high accuracy.
X9258US24I-2.7T1 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
24 pins
X9258US24I-2.7T1 Applications
  • Sensor trimming instrumentation
  • Wheatstone bridges
  • Speakers
  • Low power system
  • Power meter
  • Optic fiber network
  • Modern office equipment
  • Adjust VCOM settings
  • Used as programmable gain amplifier
  • Adjustable current control
Step5Bar-code shipping tag
X9258US24I-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    24
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm