  • X9258US24Z-2.7
X9258US24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9258US24Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9258US24Z-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9258US24Z-2.7
Description:
24 Pin X9258 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9258US24Z-2.7 Overview
The file is contained in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.The digi devices shows pins 24.The mounting direction should be Surface Mount.potentionmeters that can supply ±2.7V~5.5V volts are available.This digital potentiometer operates at 0°C.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.Family X9258 includes pentometer.This digital variable resistor contains Selectable Address.
X9258US24Z-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9258US24Z-2.7 Applications
  • Communication device
  • Power meter
  • Voltage control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Adjusting the LCD Display
  • Noise-free volume controller
  • Refrigerator
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • DC/DC conversion circuit
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
X9258US24Z-2.7
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9258
  • Pin Count
    24
  • Interface
    I2C
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C