  • X9259TS24-2.7
X9259TS24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9259TS24-2.7
HK JDW NO:
668-X9259TS24-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9259TS24-2.7
Description:
X9259 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9259TS24-2.7 Overview
A package containing 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files contains it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Mounting in Surface Mount is recommended.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the 0°C~70°C range.You can limit the flow by using 100kOhm.In the X9259 family, pentometer belongs.With this digital variable resistor, you can find Selectable Address.
X9259TS24-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9259TS24-2.7 Applications
  • Refrigerator
  • Healthcare Products
  • Noise-free volume controller
  • Speakers
  • Wheatstone bridges
  • Bias adjustment circuits
  • Brightness of monitors
  • Programmable low pass filter
  • Voltage control
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9259TS24-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9259
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C