  • X9259TV24I-2.7
X9259TV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9259TV24I-2.7
HK JDW NO:
668-X9259TV24I-2.7
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9259TV24I-2.7
Description:
X9259 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9259TV24I-2.7 Overview
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages contain it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.You should mount in the way of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.X9259 is a family member.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
X9259TV24I-2.7 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9259TV24I-2.7 Applications
  • Healthcare Products
  • Household appliances
  • Industrial control circuits
  • Calibration instrumentation
  • Programmable I to V converter
  • Gas detection circuit
  • Bias adjustment circuits
  • Testing equipment
  • Motor control
  • Adjustable current control
Step5Bar-code shipping tag
X9259TV24I-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9259
  • Configuration
    Non-Volatile
  • Taper
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C