  • X9260US24ZT1
X9260US24ZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9260US24ZT1
HK JDW NO:
391-X9260US24ZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9260US24ZT1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9260US24ZT1 Overview
This file is contained in a package of SOIC.The pentometer is stored from Non-Volatile.The digital potentiometer has 2 embedded circuits.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.A 256 position is contained in pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 24.This programmable potentiometer includes 2 functions for your reference.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.The performance of 5V is provided by 5V.24 pins can be seen in The digi devices.Flow can be restricted using 50kOhm.The mount is Surface Mount.Converter type DIGITAL POTENTIOMETER can be used to classify it.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 70°C.It operates at 0°C at a minimum to maintain reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYVoltages up to 5.5V can be supplied to it.A electronic potentiometer minimum supply voltage of 4.5V can be used.For it to perform as expected, the supply current must be in the range of 400μA.
X9260US24ZT1 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9260US24ZT1 Applications
  • PC
  • Optic fiber network
  • Calibration instrumentation
  • Communication device
  • Automated caliberation
  • Programmable power supplies
  • Sensor auto referencing circuits
  • Motor control
  • Adjust VCOM settings
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
X9260US24ZT1
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm