  • X9268TS24ZT1
X9268TS24ZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9268TS24ZT1
HK JDW NO:
391-X9268TS24ZT1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9268TS24ZT1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9268TS24ZT1 Overview
Package SOIC contains it.The pentometer is stored from Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 2 circuits.Tape & Reel package contains the access code to secure the digital potentiometer.The pentometer consists of 256 positions.This termination is designed for 24.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 2 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.The digi devices show 24 pins.The flow can be limited by 100kOhm.The Surface Mount mounts digital potentiometer.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.A potentiometer conducts when its supply voltage is 5V.Having the maximum setting 70°C ensures stable operation of the digital resistor.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.There is a maximum voltage limit of 5.5V for the supply.The unit can be powered by a voltage as low as 4.5V.If the supply current is operated in the range of 3mA or higher, it will provide its performance.
X9268TS24ZT1 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9268TS24ZT1 Applications
  • Adjust VCOM settings
  • Sensor auto referencing circuits
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Adjusting the LCD Display
  • Power supply
  • Speakers
  • Optic fiber network
  • Programmable voltage regulator
  • Audio Volume control
  • Used as voltage divider
Step5Bar-code shipping tag
X9268TS24ZT1
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    3mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm