  • X9271UV14-2.7T1
X9271UV14-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9271UV14-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9271UV14-2.7T1
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9271UV14-2.7T1
Description:
X9271 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9271UV14-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.There is a temperature range of 0°C~70°C for this digital potentiometer.You can limit the flow by using 50kOhm.X9271 is a family member.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
X9271UV14-2.7T1 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9271UV14-2.7T1 Applications
  • DAC
  • Used as variable resistor
  • Bias adjustment circuits
  • Automated caliberation
  • LEDs
  • DC/DC conversion circuit
  • Testing equipment
  • Joysticks
  • Used as voltage divider
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
X9271UV14-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9271
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C