  • X9271UV14IZ-2.7
X9271UV14IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9271UV14IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X9271UV14IZ-2.7
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9271UV14IZ-2.7
Description:
14 Pin X9271 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9271UV14IZ-2.7 Overview
It is contained in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.A 14 pin can be seen in the digi devices.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.In the X9271 family, pentometer belongs.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.
X9271UV14IZ-2.7 Features
Available in 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9271UV14IZ-2.7 Applications
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Programmable power supplies
  • Power calibration
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Healthcare Products
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Automated caliberation
  • Joysticks
  • Refrigerator
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
X9271UV14IZ-2.7
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9271
  • Pin Count
    14
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C