  • X9279UV14I
X9279UV14I
advertisement
Manufacturer No:
X9279UV14I
HK JDW NO:
391-X9279UV14I
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9279UV14I
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9279UV14I Overview
There is a TSSOP package containing it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Bulk package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.There are 256 positions in pentometer.14 terminations are designed in digital potentiometer.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 50000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices shows pins 14.A flow rate limit of 50kOhm is possible.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.At 5V, it can deliver voltage.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYComponents in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.It is capable of maintaining high accuracy with the frequency of 400kHz.
X9279UV14I Features
Available in TSSOP package
1 Circuits
X9279UV14I Applications
  • Automotive electronics
  • Optic fiber network
  • Adjustable gain amplifiers
  • Audio level control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Power calibration
  • Voltage resistance conversion
  • Industrial control circuits
  • Automatic gain control
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
X9279UV14I
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm