  • X9315TSI-2.7T1
X9315TSI-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315TSI-2.7T1
HK JDW NO:
391-X9315TSI-2.7T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9315TSI-2.7T1
Description:
8 Terminations2.7V 8 Pin Digital PotentiometersSerial32 Positions
Purchasing and Inquiry
X9315TSI-2.7T1 Overview
It is contained in SOIC pacakge.Non-Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.This pentometer has 32 taps to protect against overcurrent.The pentometer consists of 32 positions.It is designed 8 terminations.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 100000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.8 pins can be seen in The digi devices.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.The Surface Mount mounts digital potentiometer.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.3/5V is the voltage it can deliver.A maximum 85°C ensures that the digital resistor runs smoothly.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of -40°C.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYDigital Potentiometers family components are used in the pentometer.
X9315TSI-2.7T1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9315TSI-2.7T1 Applications
  • Programmable power supplies
  • LEDs
  • Programmable I to V converter
  • Programmable computer
  • Adjusting the LCD Display
  • Calibration instrumentation
  • Voltage control
  • Voltage resistance conversion
  • Matching Linear Impedance
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
X9315TSI-2.7T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    32
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    2.7V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm