  • X9315TSZ-2.7T1
X9315TSZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315TSZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9315TSZ-2.7T1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9315TSZ-2.7T1
Description:
8 Pin X9315 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9315TSZ-2.7T1 Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages contain it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 1 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.There are 32 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The digi devices show 8 pins.You should mount in the way of Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.This digital potentiometers operate temperature at the range of 0°C~70°C.You can limit the flow by using 100kOhm.This object belongs to the X9315 family.
X9315TSZ-2.7T1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9315TSZ-2.7T1 Applications
  • Medical equipment
  • Stereo
  • Programmable computer
  • LEDs
  • Calibration instrumentation
  • Automotive electronics
  • Cell phone
  • Power calibration
  • Brightness of monitors
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
X9315TSZ-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9315
  • Pin Count
    8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    32
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C