  • X9315UM-2.7T1
X9315UM-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315UM-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9315UM-2.7T1
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9315UM-2.7T1
Description:
X9315 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9315UM-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 32 taps.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.The flow can be limited by 50kOhm.The X9315 family contains pentometer.
X9315UM-2.7T1 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9315UM-2.7T1 Applications
  • Brightness of monitors
  • Refrigerator
  • Programmable power supplies
  • Power meter
  • Adjusting the LCD Display
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Medical equipment
  • Household appliances
  • Used as variable resistor
  • PC
Step5Bar-code shipping tag
X9315UM-2.7T1
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C