  • X9315USI-2.7
X9315USI-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9315USI-2.7
HK JDW NO:
668-X9315USI-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9315USI-2.7
Description:
8 Terminations2.7V X9315 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)32 Positions
Purchasing and Inquiry
X9315USI-2.7 Overview
A package containing it contains 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.32 taps protect this pentometer against overcurrent.32 positions make up the pentometer.8 terminations are designed in digital potentiometer.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.In general, Surface Mount is recommended for mounting.It is possible to supply 2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.You can limit the flow by using 50kOhm.Pentometer is a member of X9315 family.
X9315USI-2.7 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9315USI-2.7 Applications
  • Programmable computer
  • Automatic gain control
  • DAC
  • Sensor auto referencing circuits
  • Voltage control
  • Adjustable gain amplifiers
  • LEDs
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Programmable power supplies
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
X9315USI-2.7
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Base Part Number
    X9315
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
    32
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm