  • X9315WMI-2.7T1
X9315WMI-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315WMI-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9315WMI-2.7T1
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9315WMI-2.7T1
Description:
X9315 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9315WMI-2.7T1 Overview
It is contained in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tape & Reel (TR) package.A 32 tap protects this pentometer from overcurrents.Surface Mount is the recommended mount direction.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.In the X9315 family, pentometer belongs.
X9315WMI-2.7T1 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9315WMI-2.7T1 Applications
  • Sensor auto referencing circuits
  • Calibration instrumentation
  • Programmable voltage regulator
  • Testing equipment
  • Contrast control of monitors
  • Programmable low pass filter
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Motor control
  • Sensor trimming instrumentation
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
X9315WMI-2.7T1
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C