  • X9315WSZ-2.7T1
X9315WSZ-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9315WSZ-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9315WSZ-2.7T1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9315WSZ-2.7T1
Description:
8 Pin X9315 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9315WSZ-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.32 taps protect this pentometer against overcurrent.On the digi devices, you can see the 8 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of 0°C~70°C for this digital potentiometer.A flow rate limit of 10kOhm is possible.Pentometer is a member of X9315 family.
X9315WSZ-2.7T1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9315WSZ-2.7T1 Applications
  • Audio level control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Contrast control of monitors
  • Speakers
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • PC
  • Used as voltage divider
  • Refrigerator
  • Automated caliberation
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
X9315WSZ-2.7T1
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9315
  • Pin Count
    8
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C