  • X9317TV8I-2.7T2
X9317TV8I-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9317TV8I-2.7T2
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9317TV8I-2.7T2
Package:
Datasheet:
Description:
2.7V 8 Pin Digital Potentiometers100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9317TV8I-2.7T2 Overview
In total, pentometer has 100 positions.The following programmable potentiometer includes 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.The performance of this product is a result of 2.7V.In the digi devices, there are 8 pins.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.At 3/5V, it can deliver voltage.It has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.It is allowable for this digipot to operate under the max resistance tolerance of 20%.Below 85°C is the recommended operating temperature.There are 8 terminals on it.A minimum temperature of -40°C is required to operate the digital potentiometer.
X9317TV8I-2.7T2 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9317TV8I-2.7T2 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9317TV8I-2.7T2 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable low pass filter
  • Optic fiber network
  • Refrigerator
  • Brightness of monitors
  • Audio Volume control
  • Power calibration
  • Power supply
  • Industrial control circuits
  • DC/DC conversion circuit
  • Programmable I to V converter
Step5Bar-code shipping tag
X9317TV8I-2.7T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    8
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    100
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    INCREMENT/DECREMENT
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    4.4mm
  • Width
    3mm