  • X9317TV8I-2.7T2
X9317TV8I-2.7T2
advertisement
Manufacturer No:
X9317TV8I-2.7T2
HK JDW NO:
668-X9317TV8I-2.7T2
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9317TV8I-2.7T2
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317TV8I-2.7T2 Overview
It is contained in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) pacakge.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 100 taps are provided.In general, Surface Mount is recommended for mounting.2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~85°C range.It is possible to limit the flow with 100kOhm.The X9317 family includes pentometer.
X9317TV8I-2.7T2 Features
Available in 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9317TV8I-2.7T2 Applications
  • Automotive electronics
  • Household appliances
  • Adjusting the LCD Display
  • DC/DC conversion circuit
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Voltage resistance conversion
  • Wheatstone bridges
  • Contrast control of monitors
  • Bias adjustment circuits
  • Automatic gain control
Step5Bar-code shipping tag
X9317TV8I-2.7T2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C