  • X9317UM8Z-2.7
X9317UM8Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9317UM8Z-2.7
HK JDW NO:
668-X9317UM8Z-2.7
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
X9317UM8Z-2.7
Description:
8 Pin X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317UM8Z-2.7 Overview
Package 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) contains it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.There are 100 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The digi devices shows the 8 pins.The mounting direction should be Surface Mount.There is 2.7V~5.5V voltage limit on the potentionmeter.The temperature range of this digital potentiometer is 0°C~70°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.X9317 is a family member.
X9317UM8Z-2.7 Features
Available in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9317UM8Z-2.7 Applications
  • Programmable I to V converter
  • Bias adjustment circuits
  • Audio level control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Cell phone
  • Refrigerator
  • Programmable power supplies
  • Power meter
  • Adjustable current control
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9317UM8Z-2.7
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Pin Count
    8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C