  • X9317US8Z-2.7T1
X9317US8Z-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317US8Z-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9317US8Z-2.7T1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9317US8Z-2.7T1
Description:
8 Pin X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317US8Z-2.7T1 Overview
Package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.In the Tape & Reel (TR) package, it is accessible for securing the digital analogic.There are 100 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The digi devices has 8 pins.Mounting in Surface Mount is recommended.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.The X9317 family contains pentometer.
X9317US8Z-2.7T1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9317US8Z-2.7T1 Applications
  • Adjustable current control
  • Adjusting the LCD Display
  • Programmable voltage regulator
  • Optic fiber network
  • Gas detection circuit
  • DC/DC conversion circuit
  • Used as programmable gain amplifier
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Medical equipment
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
X9317US8Z-2.7T1
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9317
  • Pin Count
    8
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C