  • X9317ZS8-2.7T1
X9317ZS8-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9317ZS8-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9317ZS8-2.7T1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9317ZS8-2.7T1
Description:
X9317 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
X9317ZS8-2.7T1 Overview
A package containing 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) files contains it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer includes 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Tape & Reel (TR).In this pentometer, there are 100 taps to prevent overcurrent.Mount in the direction of Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.There is a possibility of limiting the flow by 1kOhm.Pentometer belongs to the family X9317.
X9317ZS8-2.7T1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9317ZS8-2.7T1 Applications
  • Adjusting the LCD Display
  • Used as programmable gain amplifier
  • Noise-free volume controller
  • Sensor auto referencing circuits
  • Wheatstone bridges
  • Power meter
  • Programmable power supplies
  • Matching Linear Impedance
  • Voltage control
  • Industrial control
Step5Bar-code shipping tag
X9317ZS8-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    1kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9317
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    400
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C