  • X9400WV24T1
X9400WV24T1
advertisement
Manufacturer No:
X9400WV24T1
HK JDW NO:
391-X9400WV24T1
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9400WV24T1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9400WV24T1 Overview
The file is contained in TSSOP packages.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.The digital potentiometer has 4 embedded circuits.In this pentometer, there are 64 taps to prevent overcurrent.Pentometer consists of 64 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.Listed below are 4 functions included in this programmable potentiometer.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.It operates on 5V and is powered by it.In the digi devices, there are 24 pins.Flow can be restricted using 10kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.70°C is the maximum value that ensures the stability of the digital resistor.The minimum working temperature is 0°C in order to maintain reliability.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYWhen the frequency is set to 2MHz, it maintains high accuracy.
X9400WV24T1 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
X9400WV24T1 Applications
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Industrial control circuits
  • Optic fiber network
  • Motor control
  • Testing equipment
  • Power calibration
  • Medical equipment
  • Analogue circuit
  • Joysticks
  • Healthcare Products
Step5Bar-code shipping tag
X9400WV24T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm