  • X9400WV24Z-2.7
X9400WV24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9400WV24Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9400WV24Z-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V Digital PotentiometersSPI64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9400WV24Z-2.7 Overview
There are TSSOP packages in this package.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 4 circuits.It is accessible in the Bulk package to secure the digital analogic.64 positions make up the pentometer.It is designed 24 terminations.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.The performance of this product is a result of 2.7V.A flow rate limit of 10kOhm is possible.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 24 pins on it.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of 0°C.This electronic component belongs to the family Digital Potentiometers.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.If the supply voltage is set to 2.7V, the electronic potentiometer can operate.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 400μA.High accuracy can be maintained at 2MHz frequencies.
X9400WV24Z-2.7 Features
Available in TSSOP package
4 Circuits
24 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9400WV24Z-2.7 Applications
  • Adjust VCOM settings
  • Analogue circuit
  • Programmable low pass filter
  • Automated caliberation
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Automatic detection of equipment
  • LEDs
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio level control
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
X9400WV24Z-2.7
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    24
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V