  • X9408WV24-2.7T1
X9408WV24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9408WV24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9408WV24-2.7T1
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9408WV24-2.7T1
Description:
X9408 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9408WV24-2.7T1 Overview
The file is contained in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) packages.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.The digital analogic can be secured by using the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.Mounting in Surface Mount is recommended.It is possible to supply ±2.7V~5.5V volts to the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of 0°C~70°C.You can limit the flow by using 10kOhm.The X9408 family includes pentometer.When using this digital variable resistor, Selectable Address can be found.
X9408WV24-2.7T1 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9408WV24-2.7T1 Applications
  • Power supply
  • Automatic detection of equipment
  • Speakers
  • Adjusting the LCD Display
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Adjustable gain amplifiers
  • Analogue circuit
  • Noise-free volume controller
  • Industrial control
  • Sensor trimming instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
X9408WV24-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X9408
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C