  • X9410WS24IZ
X9410WS24IZ
advertisement
Manufacturer No:
X9410WS24IZ
HK JDW NO:
391-X9410WS24IZ
Package:
SOIC
Datasheet:
X9410WS24IZ
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 PositionsMin 4.5V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9410WS24IZ Overview
It is contained in SOIC pacakge.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.64 taps protect this pentometer against overcurrent.64 positions make up the pentometer.The terminations are set at 24.You will find here 2 functions for your reference.Its total resistance will be 10000Ohm.Performance is delivered by 5V power.In the digi devices, there are 24 pins.10kOhm can limit the flow.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.At 5V, the potentiometer conducts.A voltage of 5V can be delivered by it.85°C ensures stable operation.The temperature must be kept below -40°C in order to maintain reliability.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.5.5V is the maximum voltage that it can handle.If the supply voltage is set to 4.5V, the electronic potentiometer can operate.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 400μA.Dual is a coding system for supply types.
X9410WS24IZ Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9410WS24IZ Applications
  • LEDs
  • Audio Volume control
  • PC
  • Modern office equipment
  • Cell phone
  • Medical equipment
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable power supplies
  • Analogue circuit
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
Step5Bar-code shipping tag
X9410WS24IZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Weight
    1.098005g
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Supply Type
    Dual
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Height
    2.35mm
  • Length
    15.6mm
  • Width
    7.6mm