  • X9410WS24IZ-2.7
X9410WS24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9410WS24IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X9410WS24IZ-2.7
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9410WS24IZ-2.7
Description:
X9410 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9410WS24IZ-2.7 Overview
This file is contained in a package of 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.Surface Mount is the recommended mount direction.potentionmeters with ±2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.It is possible to limit the flow with 10kOhm.This object belongs to the X9410 family.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
X9410WS24IZ-2.7 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9410WS24IZ-2.7 Applications
  • Contrast control of monitors
  • Adjust VCOM settings
  • Communication device
  • Automatic detection of equipment
  • Industrial control circuits
  • Power meter
  • Gas detection circuit
  • Automated caliberation
  • Audio level control
  • DAC
Step5Bar-code shipping tag
X9410WS24IZ-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9410
  • Configuration
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C