  • X9418WS24Z-2.7
X9418WS24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9418WS24Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9418WS24Z-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9418WS24Z-2.7 Overview
A package containing it contains SOIC.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 2 circuits.The pentometer consists of 64 positions.This termination is designed for 24.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.Powered by 2.7V, it delivers its performance.The digi devices shows the 24 pins.The flow can be limited by 10kOhm.Amount Surface Mount mounts the potentionmeter.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.A maximum 70°C ensures that the digital resistor runs smoothly.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.A family of pentometer is Digital Potentiometers.Maximum supply voltage is 5.5V.In this case, a supply voltage of 2.7V will be sufficient to power it.
X9418WS24Z-2.7 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9418WS24Z-2.7 Applications
  • Analogue circuit
  • Industrial control circuits
  • LEDs
  • Used as variable resistor
  • Low power system
  • Bias adjustment circuits
  • Medical equipment
  • Motor control
  • Power supply
  • Automotive electronics
Step5Bar-code shipping tag
X9418WS24Z-2.7
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Nominal Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm