  • X9418YP24-2.7
X9418YP24-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9418YP24-2.7
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9418YP24-2.7
Description:
2.7V 24 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9418YP24-2.7 Overview
In total, pentometer has 64 positions.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.In the digi devices, there are 24 pins.DIGITAL POTENTIOMETER indicates its type of converter.3/5V is the voltage it can deliver.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.This digipot can operate under the 20% maximum resistance tolerance.It is recommended that the operating temperature stay below 70°C degrees Celsius.There are 24 terminals on it.
X9418YP24-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9418YP24-2.7 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9418YP24-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Programmable computer
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Contrast control of monitors
  • Power calibration
  • Bias adjustment circuits
  • Audio level control
  • Automotive electronics
  • Matching Linear Impedance
  • Gas detection circuit
  • Programmable power supplies
Step5Bar-code shipping tag
X9418YP24-2.7
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Terminals
    24
  • JESD-609 Code
    e0
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    0.635mm
  • Length
    31mm
  • Width
    15.24mm