  • X9418YV24I
X9418YV24I
advertisement
Manufacturer No:
X9418YV24I
HK JDW NO:
391-X9418YV24I
Package:
TSSOP
Datasheet:
X9418YV24I
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9418YV24I Overview
A package containing it contains TSSOP.The pentometer is stored from Non-Volatile.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.It is accessible in the Bulk package to secure the digital analogic.This pentometer has 64 taps to protect against overcurrent.64 positions make up the pentometer.There are 24 terminations on this digital potentiometer.Listed below are 2 functions included in this programmable potentiometer.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 2500Ohm.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices displays 24 pins.A flow rate limit of 2.5kOhm is possible.Mounted by Surface Mount.Voltage can be delivered at 5V.As long as 85°C is set, the digital resistor will run steadily.The system requires a minimum operating temperature of -40°C to maintain reliability.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYWith a frequency of 400kHz, it maintains high accuracy.
X9418YV24I Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X9418YV24I Applications
  • Communication device
  • DAC
  • Automotive electronics
  • Adjusting the LCD Display
  • Programmable computer
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Adjustable current control
  • Optic fiber network
  • Motor control
  • Stereo
Step5Bar-code shipping tag
X9418YV24I
    Select All
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    Non-Volatile
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Potentiometer
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm