  • X9420WV14IT1
X9420WV14IT1
advertisement
Manufacturer No:
X9420WV14IT1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9420WV14IT1
Description:
5V 14 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9420WV14IT1 Overview
In total, pentometer has 64 positions.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of this product is a result of 5V.A 14 pin can be seen in the digi devices.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.5V is the voltage it can deliver.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.In this case, an operating tolerance of 20% is acceptable for the digipot.Temperatures should not exceed 85°C.The electronic potentiometer has 14 terminals.A minimum temperature of -40°C is required to operate the digital potentiometer.
X9420WV14IT1 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9420WV14IT1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9420WV14IT1 Digital Potentiometers applications.
  • Matching Linear Impedance
  • Household appliances
  • DAC
  • Analogue circuit
  • Joysticks
  • Used as voltage divider
  • DC/DC conversion circuit
  • Programmable voltage regulator
  • Audio level control
  • Adjust VCOM settings
Step5Bar-code shipping tag
X9420WV14IT1
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm