  • X9420YS16-2.7
X9420YS16-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9420YS16-2.7
HK JDW NO:
668-X9420YS16-2.7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9420YS16-2.7
Description:
X9420 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9420YS16-2.7 Overview
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages contain it.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tube package.A 64 tap protects this pentometer from overcurrents.Mount in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of ±2.7V~5.5V volts.Digital potentiometers have a temperature range of 0°C~70°C.Limiting the flow with 2.5kOhm is possible.In the X9420 family, pentometer belongs.It is possible to find Selectable Address using this digital variable resistor.
X9420YS16-2.7 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9420YS16-2.7 Applications
  • Power meter
  • Audio level control
  • Contrast control of monitors
  • Programmable voltage regulator
  • Modern office equipment
  • Cell phone
  • Wheatstone bridges
  • Automatic detection of equipment
  • Bias adjustment circuits
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
X9420YS16-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    2.5kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9420
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C