  • X9428WS16IZ-2.7
X9428WS16IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9428WS16IZ-2.7
HK JDW NO:
668-X9428WS16IZ-2.7
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9428WS16IZ-2.7
Description:
16 Terminations3V X9428 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428WS16IZ-2.7 Overview
The package contains 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.64 positions make up the pentometer.16 terminations are designed in digital potentiometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm as shown.For its performance, it uses 3V.In general, Surface Mount is recommended for mounting.±2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.Pentometer is a member of X9428 family.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.Here are some additional features of this digital potentiometer: ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
X9428WS16IZ-2.7 Features
Available in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9428WS16IZ-2.7 Applications
  • Adjusting the LCD Display
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Sensor auto referencing circuits
  • Industrial control
  • DAC
  • Programmable power supplies
  • Communication device
  • Automatic gain control
  • Low power system
  • Modern office equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9428WS16IZ-2.7
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Additional Feature
    ALSO HAS INCR/DECR CTRL INTERFACE AND ANALOG SUPPLIES FROM 2.7V TO 5.5V, -2.7V TO -5.5V
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Base Part Number
    X9428
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm