  • X9428WS16Z-2.7
X9428WS16Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9428WS16Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9428WS16Z-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations2.7V 16 Pin Digital PotentiometersSerial64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428WS16Z-2.7 Overview
A package containing SOIC files contains it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The pentometer consists of 64 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 16.1 functions are included in this programmable potentiometer for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 10000Ohm.For its performance, it uses 2.7V.The digi devices has 16 pins.Limiting the flow with 10kOhm is possible.A mount of Surface Mount is used for digital potentiometer.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.There is a voltage delivery capability of 3/5V.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.A minimum working temperature of 0°C is necessary for reliability.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents from the Digital Potentiometers family are used.
X9428WS16Z-2.7 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9428WS16Z-2.7 Applications
  • Programmable power supplies
  • Power calibration
  • DAC
  • Automatic detection of equipment
  • Automatic gain control
  • PC
  • Matching Linear Impedance
  • Wheatstone bridges
  • Programmable low pass filter
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
X9428WS16Z-2.7
    Select All
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm