  • X9428YS16I
X9428YS16I
advertisement
Manufacturer No:
X9428YS16I
HK JDW NO:
391-X9428YS16I
Package:
SOIC
Datasheet:
X9428YS16I
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9428YS16I Overview
Package SOIC contains it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.The digital analogic is secured using this package Bulk.64 taps protect this pentometer against overcurrent.In total, pentometer has 64 positions.16 terminations are designed in digital potentiometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 1 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 2000Ohm as shown.In order for it to perform, it relies on 5V.The digi devices shows pins 16.It is possible to limit the flow with 2kOhm.In this case, Surface Mount mounts digital potentiometer.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.A voltage of 5V can be delivered by it.85°C ensures stable operation.This electronic potentiometer operates at -40°C degrees Celsius at a minimum temperature to ensure reliability.There are two additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYComponents in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.The frequency 400kHz maintains high accuracy.
X9428YS16I Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9428YS16I Applications
  • Noise-free volume controller
  • Joysticks
  • Voltage control
  • Programmable computer
  • Power calibration
  • LEDs
  • Audio Volume control
  • Testing equipment
  • Speakers
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
X9428YS16I
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
    16
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    2000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm