  • X9429WS16T1
X9429WS16T1
advertisement
Manufacturer No:
X9429WS16T1
HK JDW NO:
391-X9429WS16T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9429WS16T1
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Digital PotentiometersI2C64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9429WS16T1 Overview
SOIC packages contain it.As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.Embedded in this digital potentiometer are 1 circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.During overcurrent, this pentometer features 64 taps.The number of positions is 64.There are 16 terminations on this digital potentiometer.In this programmable potentiometer, you will find 1 functions.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 10000Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.In the digi devices, 16 pins can be seen.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.The Surface Mount mounts digital potentiometer.A converter of this type can be categorized as DIGITAL POTENTIOMETER.At 5V, it can deliver voltage.70°C ensures stable operation.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer belong to the Digital Potentiometers family.With a frequency of 400kHz, it maintains high accuracy.
X9429WS16T1 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
X9429WS16T1 Applications
  • Contrast control of monitors
  • Low power system
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Adjustable current control
  • Adjustable gain amplifiers
  • Automatic gain control
  • Automated caliberation
  • Medical equipment
  • Brightness of monitors
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
X9429WS16T1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
    16
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm