  • X9429YV14I
X9429YV14I
advertisement
Manufacturer No:
X9429YV14I
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9429YV14I
Description:
5V 14 Pin Digital Potentiometers64 Positions
Purchasing and Inquiry
X9429YV14I Overview
Positions are 64.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.Its total resistance will be 2500Ohm.Powered by 5V, it delivers its performance.In the digi devices, 14 pins can be seen.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.There is a voltage delivery capability of 5V.Additional features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYThere are pentometer in the Digital Potentiometers family.digipots with a maximum resistance tolerance of 20% may be used.It is recommended that the operating temperature stay below 85°C degrees Celsius.There are 14 terminals on it.A minimum temperature of -40°C is required to operate the digital potentiometer.
X9429YV14I Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9429YV14I Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9429YV14I Digital Potentiometers applications.
  • Motor control
  • Used as programmable gain amplifier
  • Analogue circuit
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Audio Volume control
  • LEDs
  • Stereo
  • Adjust VCOM settings
  • Modern office equipment
  • Communication device
Step5Bar-code shipping tag
X9429YV14I
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Total Resistance
    2500Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    2-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm