  • X95820UV14I-2.7
X95820UV14I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X95820UV14I-2.7
HK JDW NO:
391-X95820UV14I-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X95820UV14I-2.7 Overview
A package containing TSSOP files contains it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.A secure version of the digital analogic can be found in the Bulk package.In this pentometer, there are 256 taps to prevent overcurrent.256 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 14.You can refer to 2 functions in this programmable potentiometer.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.Performance is delivered by 2.7V power.The digi devices has 14 pins.In this case, the flow can be limited by 50kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.A converter can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER based on its type.The potentiameter is able to deliver voltage at 3/5V.Keeping the value at 85°C ensures that the digital resistor runs continuously.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.Here are some additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYA family of pentometer is Digital Potentiometers.When the frequency is set to 400kHz, it maintains high accuracy.
X95820UV14I-2.7 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
X95820UV14I-2.7 Applications
  • Used as variable resistor
  • Matching Linear Impedance
  • Bias adjustment circuits
  • Programmable power supplies
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Contrast control of monitors
  • Analogue circuit
  • Adjusting the LCD Display
  • Communication device
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
X95820UV14I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm