  • X95820UV14IZ-2.7
X95820UV14IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X95820UV14IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X95820UV14IZ-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations2.7V 14 Pin Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X95820UV14IZ-2.7 Overview
There is a TSSOP package containing it.The pentometer is stored from Non-Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.Bulk package contains the access code to secure the digital potentiometer.A 256 position is contained in pentometer.The terminations are 14.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.Its total resistance will be 50000Ohm.It is powered by 2.7V to deliver its perfomance.14 pins can be seen in The digi devices.A flow rate limit of 50kOhm is possible.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.Digital potentiometer has 14 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.The potentiometer conducts in a supply voltage of 3.3V.It is capable of delivering voltage at 3/5V.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 85°C.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.5.5V is the maximum voltage that it can handle.In order to function, the supply voltage must be at least 0.In order for it to function properly, the supply current must be operated at 1mA.With a frequency of 400kHz, it maintains high accuracy.
X95820UV14IZ-2.7 Features
Available in TSSOP package
2 Circuits
14 pins
Operate supply voltage at the range of 3.3V
X95820UV14IZ-2.7 Applications
  • Adjusting the LCD Display
  • Calibration instrumentation
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Audio level control
  • Stereo
  • Programmable I to V converter
  • Communication device
  • Power supply
  • DAC
  • Low power system
Step5Bar-code shipping tag
X95820UV14IZ-2.7
    Select All
  • Temperature Coefficient
    45 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
    14
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    14
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%