  • X9C102SZT1
X9C102SZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9C102SZT1
HK JDW NO:
668-X9C102SZT1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9C102SZT1
Description:
8 Terminations5V 8 Pin X9C102 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C102SZT1 Overview
There is a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package containing it.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 100 taps to protect against overcurrent.In total, pentometer has 100 positions.This termination is designed for 8.You will find here 1 functions for your reference.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 1000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices displays 8 pins.Surface Mount is the recommended mount direction.5V voltage is available from the potentionmeter.There is a temperature range of 0°C~70°C for this digital potentiometer.Flow can be restricted using 1kOhm.The X9C102 family includes pentometer.
X9C102SZT1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9C102SZT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C102SZT1 Digital Potentiometers applications.
  • Voltage resistance conversion
  • Modern office equipment
  • Adjust VCOM settings
  • Used as programmable gain amplifier
  • Audio level control
  • Matching Linear Impedance
  • Automated caliberation
  • Brightness of monitors
  • Programmable voltage regulator
  • Medical equipment
Step5Bar-code shipping tag
X9C102SZT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • Resistance
    1kOhm
  • Number of Positions
    100
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    X9C102
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    1000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±600ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    4.9022mm