  • X9C104SIZT1
X9C104SIZT1
advertisement
Manufacturer No:
X9C104SIZT1
HK JDW NO:
668-X9C104SIZT1
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X9C104SIZT1
Description:
8 Terminations5V 8 Pin X9C104 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)100 Positions
Purchasing and Inquiry
X9C104SIZT1 Overview
There are 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages in this package.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.The digital analogic is secured using this package Cut Tape (CT).During overcurrent, this pentometer features 100 taps.In total, pentometer has 100 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices displays 8 pins.You should mount in the way of Surface Mount.potentionmeters with 5V voltage capabilities can be used.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.Limiting the flow with 100kOhm is possible.A member of the family X9C104 pentometer belongs to.
X9C104SIZT1 Features
Available in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9C104SIZT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X9C104SIZT1 Digital Potentiometers applications.
  • Power calibration
  • Voltage control
  • Power supply
  • Stereo
  • Speakers
  • DAC
  • Programmable I to V converter
  • Adjustable gain amplifiers
  • Used as variable resistor
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
X9C104SIZT1
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    100kOhm
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Base Part Number
    X9C104
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    100
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
  • Length
    4.9022mm