  • XB24-ACI-001
XB24-ACI-001
advertisement
Manufacturer No:
XB24-ACI-001
Manufacturer:
Digi
HK JDW NO:
249-XB24-ACI-001
Package:
Module
Datasheet:
XB24-ACI-001
Purchasing and Inquiry
XB24-ACI-001 Overview
Surface Mount represents this RF Transceiver' mounting method.It uses the Bulk package in order to optimize the performance of this RF Transceiver module.-40°C~85°C should be the operating temperature when Transceiver is operating.The high power RF Transceiver operation is carried out by 20 pins.In the XBee? 802.15.4 family, this part palys an important role in RF Transceiver Module's traget applications.2.8V~3.4V voltage is available from the RF Transceiver.2.4GHz Hz is the frequency at which the Transceiver operates.There are many applications that use the Transceiver with Surface Mount mounted.
XB24-ACI-001 Features
Surface Mount
Bulk package
20 pins
2.8V~3.4V volts
XB24-ACI-001 Applications
There are a lot of Digi XB24-ACI-001 RF Transceiver Modules applications.
  • Industrial Controls
  • Internet Radio
  • LoT applications
  • M2M Communication
  • Automotive
  • Industrial and Data Logger
  • POS Terminals
  • Health care
  • Security Systems
  • Low-power IoT applications
Step5Bar-code shipping tag
XB24-ACI-001
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Integrated, Chip
  • Sensitivity
    -92dBm
  • Serial Interfaces
    UART
  • Current - Receiving
    50mA
  • Current - Transmitting
    45mA
  • Modulation
    DSSS
  • Sensitivity (dBm)
    -92 dBm
  • Height
    2.82mm
  • Length
    27.61mm
  • Width
    24.38mm
  • Thickness
    2.03mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    20
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    XBee® 802.15.4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    2.8V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3.4V