  • XB24-DMUIT-250
XB24-DMUIT-250
advertisement
Manufacturer No:
XB24-DMUIT-250
HK JDW NO:
249-XB24-DMUIT-250
Datasheet:
XB24-DMUIT-250
Purchasing and Inquiry
XB24-DMUIT-250 Overview
Through Hole is used to mount the RF Transceiver.Using the Bulk package, this RF Transceiver module optimizes the performance of the RF Transceiver module 12v.Operating at -40°C~85°C is the recommended temperature for Transceiver's operation.In the XBee? DigiMesh? 2.4 family, this part palys an important role in RF Transceiver Module's traget applications.It is possible to supply 2.8V~3.4V volts to the RF Transceiver.2.4GHz is the RF Transceiver Module's frequency.Many applications use this Transceiver with Through Hole mounted.
XB24-DMUIT-250 Features
Through Hole
Bulk package
2.8V~3.4V volts
XB24-DMUIT-250 Applications
There are a lot of Digi XB24-DMUIT-250 RF Transceiver Modules applications.
  • Automotive
  • Smart Meters
  • Digital Remote
  • Remote Control
  • Health and Fitness
  • Remote Device Management
  • Low-power IoT applications
  • Health care
  • Transmit
  • Industrial and Data Logger
Step5Bar-code shipping tag
XB24-DMUIT-250
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • Series
    XBee® DigiMesh® 2.4
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Supply
    2.8V~3.4V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Max Output Current
    50mA
  • Operating Supply Voltage
    3.4V
  • Interface
    SPI, Serial, UART
  • Utilized IC / Part
    EM357
  • Power - Output
    0dBm
  • RF Family/Standard
    General ISM > 1GHZ
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Sensitivity
    -92dBm
  • Current - Receiving
    50mA
  • Current - Transmitting
    45mA