  • XB24-Z7UIT-005
XB24-Z7UIT-005
advertisement
Manufacturer No:
XB24-Z7UIT-005
HK JDW NO:
249-XB24-Z7UIT-005
Datasheet:
XB24-Z7UIT-005
Purchasing and Inquiry
XB24-Z7UIT-005 Overview
Through Hole is used for RF Transceiver' mounting the RF Transceiver.For optimal performance, this RF Transceiver module uses the Bulk package.-40°C~85°C should be the operating temperature when Transceiver is operating.As a member of the XBee? ZB family of RF Transceiver Modules, this part is prominent in many specifications.2.1V~3.6V voltage can be supplied by the RF Transceiver.RF Transceiver Modules operate at 2.4GHz Hz.Through Hole mounted, this Transceiver is widely used in many applications.
XB24-Z7UIT-005 Features
Through Hole
Bulk package
2.1V~3.6V volts
XB24-Z7UIT-005 Applications
There are a lot of Digi XB24-Z7UIT-005 RF Transceiver Modules applications.
  • Smart Meters
  • Internet of Things (IoT)
  • Power management
  • Consumer Electronics
  • Remote Control
  • Utility and Smart Energy
  • Home and Security
  • Patient Asset Tracking
  • Internet Radio
  • LoT applications
Step5Bar-code shipping tag
XB24-Z7UIT-005
  • Mount
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2006
  • Series
    XBee® ZB
  • Voltage - Supply
    2.1V~3.6V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Utilized IC / Part
    EM250
  • Protocol
    Zigbee®
  • Power - Output
    1dBm
  • RF Family/Standard
  • Antenna Type
    Antenna Not Included, U.FL
  • Current - Receiving
    38mA~40mA
  • Current - Transmitting
    35mA~45mA